Kombi Arızası Kiradan Düşülür Mü?

Kombi Arızası Kiradan Düşülür Mü? 3 Madde Çözüm

Bazı durumlarda arıza vermesi ve demirbaşlar arasında en sık arızalanma ihtimalini içerisinde barındıran kombinin ücretini kiracı mı yoksa ev sahibi mi öder sorusu çok fazla sorulmaktadır. Her ne kadar evde yer alan kombi, ankastre gibi demirbaşların sorumluluğu ev sahibine ait olsa da bazı durumlarda ödemeyi kiracı yapabilmektedir. Borçlar Kanunu’na göre belirlenen şartlarda ev sahibi ya da kiracının ödemesine yüküm verilir.

Üretgen Kombi Servisi firmamız ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları önlemek adına cihazlarda gerekli tüm yasal prosedürleri yerine getirmektedir. Arıza tespiti ve bakım işlerinde resmi rapor tutanak ve belgeli işlem yapmaktadır.

Kombi Arızasını Kim Karşılar?

Kombi arızasını kimin karşılayacağı konusu her ne kadar karmaşık gibi görünse de aslında çok basittir. Evdeki demirbaşların arızasında ödeyecek kişiyi belirlemek için bozulma nedenleri ve öncesindeki gelişmeler göz önüne alınır.

Her ev sahibinin başta kombi olmak üzere evdeki demirbaşlara düzenli bakım yaptırması gerekir. Bunları aksatması ya da yapmaması halinde bazı yükümlülükler doğabilir.

Kombi Arızasını Kim Karşılar?

Ev Sahibi Kombi Bakım Yükümlülükleri

Eğer ev sahibiniz kombinizin periyodik bakımını düzenli yapmıyorsa; kiracı için herhangi bir ödeme sebebi oluşmaz. Ev sahibinin kombi ve kalorifer petek sistemleri yılda, kanunun belirlediği ölçülerde periyodik olarak bakım yaptırması gerekir. Bunu yaptırmaması halinde kombinin bozulması imkanını arttırır. Borçlar Kanunu’na göre de ev sahibinin bu yaptığı şey haksız olarak belirlenir ve herhangi bir arıza durumunda ödemenin ev sahibi tarafından yapılmasına karar verir.

Eğer ev sahibiniz kombinizin bakımını düzenli yapıyorsa; buraya devreye kişinin demirbaşı eskitme ve kullanma detayı girer. Bildiğiniz üzere kiracı evdeki her aracı kullanabilir ve kontrol edebilir. Bu sebeple de kombinin ya da diğer parçaların eskime ve aşınma hızını arttırır. Borçlar Kanunu’nda alınan karara göre eğer ev sahibi düzenli bakımını yapıyor ancak kiracının kullanımı sırasında problem veyahut arıza ortaya çıktıysa ödemenin kiracı tarafından yapılması gerekir. Ev sahibine bu konuda bir ödeme yükümlülüğü doğmaz.

Ev Sahibi Kombi Bakım Yükümlülükleri

Kullanıcı hataları ise yine kiracıyı ilgilendiren bir durumdur. Periyodik bakımı düzenli yapılan kombilerin kullanıcı hatası ya da kullanımı sonrası eğer arızaya geçerse ödemeyi kiracının yapmasına karar verilir. Bazı durumlarda kiracı ya da ev sahibi ödemeyle yükümlü taraf olmasına rağmen ödemeye yanaşmamaktadır. Yasal olarak haklarınızı arayabilir ve hatalı taraf kim ise onun ödemesi için yetkili mercilere başvurabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir